کتاب زندان الرشید خاطرات سردار علی اصغر گرجی زاده انتشارات سوره مهر

۱۵۰,۰۰۰ تومان

کتاب زندان الرشید
خاطرات سردار علی اصغر گرجی زاده
نوشته محمدمهدی بهداروند
شابک: 8-595-175-6-978

شناسه محصول: کتاب دسته:

توضیحات

کتاب زندان الرشید خاطرات سردار علی اصغر گرجی زاده انتشارات سوره مهر

کتاب «زندان الرشید»، نوشته محمدمهدی بهداروند است که خاطرات رییس ستاد سپاه ششم نیروی زمینی سپاه، سردار علی اصغر گرجی زاده در سال 67 و سال های اسارت وی در زندان های عراق را روایت می کند.

با روایت مقاومت خستگی ناپذیر سربازان ایران در جزایر مجنون به تاریخ چهارم تیرماه سال 67، روز سقوط جزایر و تأثیرگذاری بسیار گسترده سردار شهید علی هاشمی آغاز شده است و با فرار سردار گرجی زاده و شهید هاشمی به نیزارهای جزیره مجنون ادامه یافته است. در همان زمان با برخورد یک موشک هلی کوپتر بین این دو سردار دفاع مقدس جدایی افتاده بود و گرجی زاده بعد از 30 ساعت مخفی شدن، به اسارت عراقی ها در آمد.

گرجی زاده در روزهای پایانی جنگ در جزیره مجنون به اسارت نیروهای عراقی در آمد و پس از لو رفتن هویتش به عنوان یکی از فرماندهان ارشد سپاه به مخوف ترین اردوگاه رژیم بعث ، یعنی الرشید منتقل شده و 8 سال را در بدترین و خوفناک ترین شرایط سپری میکند.

این کتاب که به همت دکتر محمد مهدی بهداروند به رشته تحریر در آمده با تمام دقت و صداقت کامل به روایت خاطرات و شرایط سردار گرجی زاده می پردازد ؛ سردار گرجی از بیان ترس‌ها و دل‌نگرانی‌های خود در دوران اسارت ابایی نداشته است تا آنجا که لحظه‌به‌لحظه وحشت خود از شکنجه‌های دشمن بعثی را با صراحت بیان کرده است.

بدون شک یکی از دلایل صادقانه شدن این اثر همین صراحت راوی در بیان خاطرات خود بدون ترسیم کردن چهره‌ای قهرمان گونه از خود است. گرجی زاده در بخش هایی از کتاب به تشریح شرایط جنگ در اواخر آن و استفاده گسترده ارتش بعثی از بمب های شیمیایی پرداخته است.

keyboard_arrow_up