کتاب اقتصاددان فردا

۲۰,۰۰۰ تومان

توضیحات

کتاب اقتصاددان فردا

امروزه مسئله «آموزش»، در پیشبرد اهداف جوامع، جایگاه ویژه‌ای دارد. جوامع پیشرفته از اهمیتِ این موضوع به خوبی آگاهند، زیرا یکی از عوامل اساسی در رشد و ترقی کشورهاست و در درازمدت می‌تواند سرمایه‌گذاری ملی تلقی شود. در جوامع پیشرفته، برنامه‌های متنوعی با موضوع «تربیت اقتصادی» در قالب‌های گوناگون، برای سطوح مختلف آموزشی، از مهد کودک تا دانشگاه، تدارک دیده‌اند.

بخشی از کتاب اقتصاددان فردا

رزّاقیت الهی

«رزق» به معنای عطا و بخششِ جاری در دنیا و آخرت از سوی خداوند به مخلوقات است. تصور غالب از رزق، فقط نیازهای جسم را در نظر می‌گیرد، اما رزق شامل تمامی نیازهای ضروری انسان، اعم از مادی و غیرمادی می‌شود. در قرآن کریم نیز به هر دو نوع روزی اشاره شده است.

توجه به منشأ روزی، اهمیت بسیاری دارد و مانع از غفلت و طغیان هنگام بهره‌مندی از نعمت‌ها می‌شود. سنت الهی در روزی‌دهی از طریق اسباب است، اما هیچ‌یک از اسباب و علل، مستقلّ از خدا نیستند و تنها واسطه‌اند. از عوامل مهمّ افزایش روزی، «شکر نعمت‌ها»ست. والدین و مربیان باید از کودکی مفهوم «رزّاقیت الهی» را به کودکانشان آموزش دهند و این باور را در نهاد آن‎ها بنشانند.

باور به رزّاقیت الهی موجب می‌شود تا فرزندان از درآمدهای حرام، نگاه مادی‌گرایانه، حرص، طمع و… خودداری کنند و با آرامش به تلاش بپردازند. باور به رزّاقیت الهی سبب می‌شود، در بهترین شرایط اقتصادی و بهره‌مندی از نعمت‌های الهی، فرد دچار غفلت و طغیان نشده، رازقِ اصلی را فراموش نکرده و از اطاعت او سر باز نمی‌زند؛ هم‌چنین در سختی‌ها و تنگناهای اقتصادی مأیوس نشود، به رحمت او امیدوار است و او را مؤثر حقیقی و روزی‌رسان اصلی می‌شناسد. در قرآن کریم آمده است: «اِنَّ اللهَ هُوَ الرَّزاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتینُ»۳؛ تنها خداوند، روزی‌دهنده و صاحبِ قوّت و قدرت است.

اطلاعات بیشتر

نویسنده

الهام باقری, پریسا میرزایی, فاطمه حسین زاده

انتشارات

نشر معارف

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کتاب اقتصاددان فردا”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

keyboard_arrow_up